Biblioteka Publiczna Gminy Czarna Dąbrówka


Idź do treści

Zbiory


ZbioryKsięgozbiór Biblioteki Publicznej Gminy liczy ogółem 13.345 woluminów(stan 31.12.2009r.). Na Księgozbiór BPG składa się literatura polska: klasyka i współczesność, poezja i proza; znajduje się tu także literatura krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, Afryki i Australii.

Zbiory literatury naukowej i popularnonaukowej zawierają książki z następujących dziedzin: filozofii, religioznawstwa, socjologii, statystyki, ekonomii, polityki, oświaty i wychowania, folkloru, nauk matematyczno-przyrodniczych, medycyny, techniki, rolnictwa, gospodarstwa domowego, sztuk pięknych, teorii i historii literatury, geografii, historii. Do dyspozycji uczniów szkół podstawowych i średnich pozostaje wieloegzemplarzowy zestaw lektur szkolnych, opracowania, analizy i interpretacje utworów. Zasoby książkowe uzupełnia 15 tytułów czasopism bieżących.

Zbiory regionalne BPG to:

* informatory, monografie i opracowania poświęcone powiatowi Bytów i Gminie Czarna Dąbrówka,
* kalendarze, bibliografie, foldery, przewodniki i mapy turystyczne,
* proza i poezja regionalna,
* kartoteki zagadnieniowe wycinków prasowych na temat Gminy Czarna Dąbrówka,Ze zbiorów Biblioteki Publicznej Gminy mogą korzystać wszyscy obywatele RP. Wypożyczanie książek jest bezpłatne. Od czytelników nie będących stałymi mieszkańcami powiatu bytowskiego pobiera się przy zapisie i pierwszym wypożyczeniu zbiorów poza teren Biblioteki jednorazową kaucję zwrotną w wysokości do 20 zł za jeden wolumin. Każdy czytelnik może wypożyczyć do 5 książek na okres 1 miesiąca i przedłużyć termin ich zwrotu na dalsze 2 tygodnie. Czytelnia książek czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki. Na miejscu, w czytelni bibliotecznej udostępniane są cenniejsze zbiory Biblioteki, niedostępne w Wypożyczalni:

* encyklopedie,
* słowniki ogólne,
* słowniki dziedzin i zagadnień,
* słowniki językowe,
* informatory,
* przewodniki,
* poradniki,
* historie krajów i kontynentów,
* monografie miast, postaci, zabytków architektonicznych.Zbiory literatury naukowej i popularnonaukowej zawierają książki z następujących dziedzin: filozofii, religioznawstwa, socjologii, statystyki, ekonomii, polityki, oświaty i wychowania, folkloru, nauk matematyczno-przyrodniczych, medycyny, techniki, rolnictwa, gospodarstwa domowego, sztuk pięknych, teorii i historii literatury, geografii, historii. Do dyspozycji uczniów szkół podstawowych i średnich pozostaje wieloegzemplarzowy zestaw lektur szkolnych, opracowania, analizy i interpretacje utworów. Zasoby książkowe uzupełnia 15 tytułów czasopism bieżących.

W BPG można wykonywać odpłatnie kserograficzne odbitki wybranych w Bibliotece materiałów. Czytelnia komputerowa - oferuje możliwość korzystania z Internetu (2 stanowiska komputerowe). Informacje pobrane z Internetu można nagrać na dyskietkę lub wydrukować. W czytelni komputerowej jest również dostępny skaner i kserokopiarka. Za usługi poligraficzne pobierane są opłaty według cennika BPG dostępnego w czytelni komputerowej.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego